DOFINANSOWANIE GABINETU KOSMETYCZNEGO CZYLI JAK SZYBKO I SPRAWNIE POZYSKAĆ FUNDUSZE NA ROZWÓJ TWOJEGO BIZNESU

Myślisz o otwarciu własnego gabinetu kosmetycznego lub od niedawna jesteś właścicielem/właścicielką jednego z nich? Porozmawiajmy zatem o inwestycjach.

Pieniądze to trudny temat, ale warto znać swoje możliwości na szybkie i skuteczne pozyskanie funduszy na rozwój czy rozpoczęcie świadczenia usług przez Twój gabinet. Specjalnie dla Was, Este Group dokonało przeglądu przeglądu aktualnych programów na dofinansowania czy pozyskiwanie dodatkowych funduszy. 

Dotacje z Urzędu Pracy oraz Unii Europejskiej 

Każdy z Was zapewne słyszał w przededniu otwarcia swojego gabinetu kosmetycznego lub już po pierwszym dniu jego działalności, że można liczyć na dotacje. Wielu z Was zapewne interesowało się tym tematem, ale po pierwszej styczności z dokumentacją i rozbudowanym aparatem biurokracji, mieliście po prostu dość kolejnej zabawy i natłoku obowiązków. Wiemy, też przez to przechodziliśmy, ale pozyskanie funduszy nie jest tak skomplikowane, jak może się wydawać. 

Otwarcie własnego salonu wiążę się niekiedy z dość dużymi inwestycjami w profesjonalne wyposażenie czy wynajem lokalu. Nie wszyscy, którzy marzą o własnym gabinecie są gotowi na pokrycie tak dużych kosztów. W tej sytuacji mamy dwie, najczęściej wybierane możliwości na uzyskanie dofinansowania gabinetu, którym warto się przyjrzeć bliżej. 

Dofinansowanie z Państwowego Urzędu Pracy skierowane jest przede wszystkim do osób zarejestrowanych jako bezrobotni. W zależności od miejsca, w którym planujesz rozpocząć swoją działalność, warunki i formalności będą się różniły. Warto wówczas zajrzeć na stronę właściwego dla Ciebie Powiatowego Urzędu Pracy i sprawdzić jakie warunki musisz spełnić by ubiegać się o dofinansowanie. Wystarczy wypełnić wniosek, który w znacznym stopniu przypomina biznesplan. Formularz zawiera pytania o analizę finansową, czy tabelę SWOT

Na chwilę obecna maksymalna kwota dofinansowania, o jaką możesz się ubiegać wynosi 31 tyś złotych. W praktyce kwota dotacji ustalana jest indywidualnie. Pamiętaj również, że PUP nie przydziela dofinansowania na wszystko co tylko Ci się zamarzy w Twoim gabinecie. 

Na co na pewno możesz uzyskać dofinansowanie z Urzędu Pracy? 

Otrzymane środki, oczywiście po pozytywnym rozpatrzeniu Twojego wniosku, mogą zostać przeznaczone na wyposażenie gabinetu w postaci mebli, niezbędnego sprzętu do wykonywania usługi. 

Ponadto część z otrzymanych funduszy można przeznaczyć na odpowiednie oprogramowanie, ale również na działalność marketingową, która naszym zdaniem jest równie ważna co dobrej jakości wyposażenie Twojego gabinetu. Wiemy jak istotna jest widoczność w internetowej dżungli, a przecież nie możesz oprzeć funkcjonowania swojego biznesu wyłącznie na stałych klientach. Nadrzędną zasadą dofinansowania z UP jest trzymanie się procentu dofinansowania na poszczególny aspekt działalności. Nie ma ustalonego odgórnego taryfikatora stawek procentowych, poszczególne placówki mają własne wytyczne. Odsyłamy Was zatem do właściwego dla Waszego gabinetu! 

Fundusze Unijne 

Jednocześniemożesz ubiegać się o dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Projekty dofinansowań stale się zmieniają i pojawiają się nowe. Również i w przypadku takiej formy pozyskiwania funduszy odsyłamy do źrodła. https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/ 

Dobra wiadomość dla Ciebie i Twojego gabinetu kosmetycznego! Dotacja z UE jest bezzwrotna pod warunkiem, że spełnisz warunki dokładnie opisane w projekcie. Jednakże dotacje z UE są pod tym względem bardziej restrykcyjne. W przeciwieństwie do wniosku wypełnianego dla UP, wniosek na dotacje europejskie może wymagać bardzo szczegółowego biznesplanu wraz z kalkulacjami kosztów, a w późniejszym czasie sprawozdania finansowego. 

Jeśli nie urząd, ani UE, to jakie jeszcze mamy opcje? 

W Polsce co prawda crowdfunding nie jest tak spopularyzowanym sposobem na zbieranie funduszy, co w krajach Europy Zachodniej. Nie zmienia to jednak faktu, że jako alternatywę dla dotacji z UE czy UP, warto rozważyć taki sposób pozyskiwania kapitału na inwestycje w Twój gabinet kosmetyczny. 

Czym dokładnie jest crowdfunding? To nic innego jak pozyskiwanie funduszy na przedsięwzięcia, w której środki pochodzą od społecznych ochotników, a dokładniej z ich własnych kieszeni. Wystarczy w przystępny sposób zaprezentować pomysł na działalność, produkt lub konkretną usługę, i przekonać do niej innych, tak by z kolei ci zdecydowali się na jej sfinansowanie. 

Pozwoliliśmy sobie przygotować listę najpopularniejszych polskich portali crowdfundingowych: 

crowdangels.pl 

ideowi.pl 

megatotal.pl 

wspieram.to 

Fundacja Centrum Gospodarki Społecznościowej 

wspólnicy.pl 

wspólnyprojekt.pl 

Pamiętaj, że dla Ciebie najważniejsze są warunki, które Ty lub Twój gabinet musicie spełnić, aby otrzymać dofinansowanie na rozwój, czy rozpoczęcie działalności. Możliwości na pozyskanie kapitału jest wiele, jednakże warto najpierw rozważyć tę opcję, która okaże się dla Ciebie najrozsądniejsza i przede wszystkim najwygodniejsza. 

Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości przed otwarciem swojego salonu lub stawiasz pierwsze kroki w branży beauty, to nie wahaj się do nas napisać. Chętnie pomożemy, podpowiemy i podzielimy się naszym doświadczeniem.